2023 Results and Awards
COMPETITION AWARDS — DAYTIME EVENTS on JULY 4, 2023
RESULTS OF DAYTIME EVENTS
Note: every effort has been made to spell the names of the winners correctly, and we apologize for any errors. All contests were free and open to the public.
- HORSESHOE PITCHING:
Men's Singles:
1st: Jeff Cooper of Delta, PA
2nd: Carlos Shaw of Reisterstown, MD
Men's Doubles:
1st: Steve Price and Alan Price of Parkville, MD
2nd: Jeff Cooper of Delta, PA and Tim Hilton of Street, MD
Women's Singles:
1st: Jamie Hughes of Forest Hill
2nd: Samantha Sparr of Darlington
Women's Doubles:
1st: Jamie Hughes of Forest Hill and Samantha Sparr of Darlington
2nd: Reese Shaw of Reisterstown and Gizzy Stokes of Aberdeen - WATER BALLOON TOSS: Total Participants 328
Ages 6 and under:
1st: Justin and Beckett Krout of Bel Air
2nd: Abigail and Brittnay Hornar of Bel Air
3rd: Luke and Molly MacCalman of Bel Air
Ages 7-9:
1st: Hudson and Holly Krout of Bel Air
2nd: Dominic and Ashley Strock of Bel Air
3rd: Charles and April Stone of Bel Air
Ages 10-12:
1st: Mason Moffitt and Bentley Stumps of Bel Air
2nd: Grayson Birnbaum and Logan Szewczyk of Bel Air
3ed: Adrianna Macre of Bel Air and Lily Coleman of Delta, PA
Ages 13-17:
1st: Nate Noyes of Bel Air and Wesley Markham of Perry Hall
2nd: Colby and Peyton Greiner of Bel Air
3rd: Brynn Raedeke of Bel Air and Sienna Klima of Jarrettsville
Adult: - UNCLE SAM SAYS
Ages 5-7:
1st: Nolan Bednar of Bel Air
2nd: Vincent Cutino of Bel Air
3rd: Charlotte Newcomer of Bel Air
Ages 8-10:
1st: Adrianna Maere of Bel Air
2nd: Charlie Keller of Abingdon
3rd: Lucas Noyes of Perry Hall
Ages 11-13:
1st: Haley Williams of Churchville
2nd: Riley Daniels of Bel Air
3ed: Camden Williams of Abingdon
Ages 14 and older:
1st: Madison Battaglia of Bel Air
2nd: Abbey Battaglia of Bel Air
3rd: Matt Battaglia of Bel Air - WATERMELON EATING
Ages 6 and under:
1st: Ian Bush of Bel Air
2nd: Beckett Krout of Bel Air
3rd: Luke Young of Bel Air
Ages 7-10:
1st: Tenley Daniels of Bel Air
2nd: Norah Cain of Bel Air
3rd: Peter Gallumbek of Bel Air
Ages 11 - 16:
1st: Colter Mace of Bel Air
2nd: Landon Hearron of Bel Air
3rd: Lily Colman of Delta, PA
Ages 17 and older:
1st: Justin Liles of Bel Air
2nd: Mackenzie Pasqua of Bel Air
3rd: Conor Mace of Bel Air
1st: Chad and Tabitha Palmer of Forest Hill
2nd: Tom Szewcyz and Jordan Birnbaum of Bel Air
3rd: Mike Foulke and Josh Meadows of Bel Air
JUDGES' AWARDS — BEL AIR JULY 4TH PARADE — 2024 Theme: Bel Air – the Next 150 Years!
The Parade is judged by a panel of independent judges, whose decisions are final. Judges have the authority to limit the number of awards in each category, or to create a category if in their opinion such is needed.
- JUDGES' AWARDS FOR SPECIAL MERIT IN THE PARADE (alphabetical order):
2010 Dodge Challenger RT Torrid Red Paul Ballistreri
The Band Marching Unit
Bel Air Corvette Club
Dynasty Marching Unit
Harford County Government Historical Float
Harford County Sheriff Jeff Gahler & the Tribute Vehicle
Reading Buccaneers Drum & Bugle Corps
Mike's Plumbing
RT Auto Works and Auto Club
Tar Heel Construction
University of Maryland Upper Chesapeake Health Patriotic Globe Floating Balloon
- Floats:
1st Place: Miracle League of Harford County
2nd Place: Harford’s Heritage
3rd Place: Society of Italian American Businessmen - Equestrian & Animal Units:
1st Place: Beachmont Corn Maze
2nd Place: Phoenyx Farm & Sanctuary - Bands; Drum & Bugle Corps:
1st Place: Aberdeen High School
2nd Place: C. Milton Wright High School
3rd Place: Patterson Mill High School Marching Band
4th Place: White Sabers Drum & Bugle Corps - Color Guards:
1st Place: Post 39 & 55 Unified Color Guard
2nd Place: Harford County Sheriff’s Office Honor Guard
3rd Place: Marine Corps League Corporal Pete Arnold Detachment - MARCHING UNITS:
1st Place: TwirlTasTix & Relevé Dance
2nd Place: Dance Conservatory of Maryland
3rd Place: The Magic Continues Character Company - MOBILE UNITS:
1st Place (certificate): Maryland State Police Alumni Association
2nd Place: 20th CBRNE Command HELMET CAR
3rd Place: SGT. PUSHUP - Emergency Services:
1st Place: Abingdon Vol. Fire Co.
2nd Place: Level Vol. Fire Co.
3rd Place: Fallston Vol. Fire Co. - "Absolutely Unique Parade Entry": Miss Old Bay 2023 Victoria Oedewalt
- "Most Patriotic in the Parade": James V. "Capt'n Jim" McMahan Commission on Veterans Affairs
- "Most Popular with the Crowd": Hall's Honey Pots/Poop Patrol
- "Most Impressive Unit in the Parade": Uptown String Band
- Most Happy to Be Here: Miss Maryland 2023 Kennedy Taylor
- Most Unusual: Maryland Dairy Princess Morgan Osborn-Wotthlie
- Funniest: Rosman Circus Camp Stars and Acrobats
Winners will be contacted by the Bel Air Independence Day Committee, by e-mail. This list will also be sent to all local newspapers, both print and online.